Olympian Register


Volleyball Australia's Olympian and Paralympian Register reflects the volleyball athletes that have made it to the highest level in their sport, representing Australia at an Olympic Games.  To recognise their achievements, a specially designed pin was gifted to each of them, acknowledging their Olympic or Paralympic representation.  Each pin is individually numbered based on their first year of participation and then in alphabetical order, as listed below.

 

No

Name

State

Gender

1996

2000

2004

2008

2012

2016

001

Natalie Cook

QLD

F

Beach

Beach

Beach

Beach

Beach

 

002

Liane Fenwick

NSW

F

Beach

         

003

Kerri-Ann Pottharst

SA

F

Beach

Beach

Beach

     

004

Julien Prosser

WA

M

Beach

Beach

Beach

     

005

Anita Spring

QLD

F

Beach

         

006

Lee Zahner

QLD

M

Beach

Beach

       

007

Tamsin Barnett

VIC

F

 

Indoor

 

Beach

Beach

 

008

Louise Bawden

VIC

F

 

Indoor

   

Beach

Beach

009

David Beard

VIC

M

 

Indoor

Indoor

     

010

Sandra Bowen

VIC

F

 

Indoor

       

011

Elizabeth Brett

QLD

F

 

Indoor

       

012

Majella Brown

QLD

F

 

Indoor

       

013

Angela Clarke

QLD

F

 

Indoor

       

014

Beatrice Daly

SA

F

 

Indoor

       

015

Tania Gooley-Humphry

SA

F

 

Beach

       

016

Matthew Grinlaubs

QLD

M

 

Beach

       

017

Benjamin Hardy

ACT

M

 

Indoor

Indoor

     

018

Daniel Howard

WA

M

 

Indoor

Indoor

     

019

Annette Huygens-Tholen

QLD

F

 

Beach

       

020

Nathan Jakavicius

QLD

M

 

Indoor

       

021

Steven Keir

QLD

M

 

Indoor

       

022

Benjamin Loft

VIC

M

 

Indoor

       

023

Pauline Manser

WA

F

 

Beach

       

024

Spiros Marazios

NSW

M

 

Indoor

       

025

Renae Maycock

SA

F

 

Indoor

       

026

Christie Mokotupu

NSW

F

 

Indoor

       

027

Scott Newcomb

QLD

M

 

Indoor

       

028

Daniel Ronan

QLD

M

 

Indoor

       

029

Priscilla Ruddle

VIC

F

 

Indoor

       

030

Selina Scoble

QLD

F

 

Indoor

       

031

Joshua Slack

QLD

M

 

Beach

Beach

Beach

   

032

Sarah Straton

SA

F

 

Beach

       

033

Hidde Van Beest

QLD

M

 

Indoor

Indoor

     

034

Russell Wentworth

ACT

M

 

Indoor

       

035

Rachel White

ACT

F

 

Indoor

       

036

Mark Williams

NSW

M

 

Indoor

Beach

     

037

Brett Alderman

QLD

M

   

Indoor

     

038

Luke Campbell

VIC

M

   

Indoor

     

039

Zane Christensen

QLD

M

   

Indoor

     

040

Andrew Earl

SA

M

   

Indoor

     

041

David Ferguson

WA

M

   

Indoor

     

042

Summer Lochowicz

QLD

F

   

Beach

     

043

Travis Moran

SA

M

   

Indoor

     

044

Nicole Sanderson

QLD

F

   

Beach

     

045

Andrew Schacht

SA

M

   

Beach

Beach

   

046

Grant Sorensen

QLD

M

   

Indoor

     

047

Matthew Young

QLD

M

   

Indoor

     

048

Thomas Edgar

QLD

M

       

Indoor

 

049

Andrew Grant

QLD

M

       

Indoor

 

050

Becchara Palmer

SA

F

       

Beach

 

051

Travis Passier

QLD

M

       

Indoor

 

052

Harrison Peacock

SA

M

       

Indoor

 

053

Nathan Roberts

SA

M

       

Indoor

 

054

Luke Smith

WA

M

       

Indoor

 

055

Greg Sukochev

SA

M

       

Indoor

 

056

Aden Tutton

SA

M

       

Indoor

 

057

Adam White

QLD

M

       

Indoor

 

058

Lincoln Williams

QLD

M

       

Indoor

 

059

Igor Yudin

VIC

M

       

Indoor

 

060

Aidan Zingel

NSW

M

       

Indoor

 

061

Maria-fe Artacho del Solar

NSW

F

       

Beach

062

Taliqua Clancy

QLD

F

       

Beach

063

Nicole Laird

NSW

F

       

Beach


Paralympian Register

No

Name

State

2000

001

Edward Bray

NSW

Sitting

002

Daniel Byrne

NSW

Standing

003

Nick Coburn

VIC

Standing

004

Paul Croft

NSW

Sitting

005

Japhy Duldig

NSW

Standing

006

Joe Egan

NSW

Standing

007

Darren Gay

NSW

Sitting

008

Greg Hammond

NSW

Standing

009

Brett Holcombe

VIC

Standing

010

Nick Kaiser

ACT

Standing

011

Albert Lee

NSW

Sitting

012

Adam Lusted

NSW

Standing

013

Bill McHoul

VIC

Standing

014

Steven Neal

VIC

Standing

015

Brant North

QLD

Sitting

016

Grant Prest

NSW

Standing

017

Kevin Price

NSW

Sitting

018

Glenn Pyne

NSW

Sitting

019

Brett Roworth

NSW

Sitting

020

Nigel Smith

NSW

Standing

021

Greg Sobczak

QLD

Sitting

022

Bruce Thompson

QLD

Sitting

023

Mark Whiteman

NSW

Sitting